Binali Yıldırım was born in 20 December 1955. He is a Turkish politician who currently serves as the Minister of Transport, Maritime and Communication of Turkey since 24 November 2015. He previously served in the same position from 2002 to 2007, from 2007 to 2011, and from 2011 to 2013. A member of the ruling Justice and Development Party (AKP), he has served as a Member of Parliament for İstanbul’s first electoral district from 2002 to 2007, for Erzincan from 2007 to 2011, for İzmir’s second electoral district from 2011 to June 2015 and for İzmir’s first electoral district since November 2015.